Yaşam

Cannes Film Festivali’nden Taraneh Alidoosti’ye destek

Cannes Film Festivali, Mahsa Jîna Amini’nin eylemleri nedeniyle infaz edilen idam cezalarına tepki gösteren aktris Taraneh Alidoosti’nin İran’da tutuklanmasını kınadı. Festival, Alidoosti’nin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Alidoosti, Mahsa Jîna Amini protestolarıyla ilgili infaz edilen ilk idam cezasına tepki gösterdiğini Instagram hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle bir hafta sonra gözaltına alındı. Alidoosti’nin “ülke genelinde meydana gelen protestolarla ilgili yanlış bilgi yayma” hatasından gözaltına alındığı belirtildi.

Alidoosti, Instagram’da “Adı Mohsan Shekari’ydi. Bu katliamı seyreden ve harekete geçmeyen her uluslararası örgüt insanlığın ayıbıdır.” Shekari, Mahsa Jîna Amini hareketlerinde bir güvenlik görevlisine saldırmaktan idam edildi.

Aktris Alidoosti, Eylül ayından bu yana Mahsa Amini’nin eylemlerini açıkça destekliyor. Başörtüsünü çıkardığı bir fotoğrafını paylaşan Alidoosti’nin Instagram hesabı askıya alındı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar 3 aydır devam ediyor. Gösterilerde en az 450 kişinin hayatını kaybettiği, 18 binden fazla kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu